محل تبلیغات شما

علم مواد دندانپزشکی یک موضوع اساسی علوم BDS حرفه ای است. این مطالعه شامل خواص مکانیکی ، فیزیکی ، بیولوژیکی و شیمیایی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی با تأکید بر مواد در ارتباط با جنبه های بالینی و غیر بالینی است.

دندانپزشکی یکی از شاخه های پزشکی می باشد که به میزان بسیار زیادی لازم است تا درمان ها به صورتی فیزیکی صورت بگیرد، یعنی دندان پزشک ناچار است تا برای درمان به جای تنها استفاده از دارو و قرص مستقیما با دندان های وی تماس برقرار کرده و از طریق انجام اعمالی خاص، مشکل دندانی بیمار خود را برطرف سازد.

دندانپزشک برای درمان کردن مشکلات بیماران و برطرف سازی آن ها مجبور می باشد تا از ابزارهایی برای کار های خود در این رابطه استفاده نماید، این ابزارها به وی کمک می کنند تا بتواند مشکل بیمار را برطرف ساخته و یا بیماری وی را درمان نماید. ابزارهای مختلفی برای هر مشکلی ساخته شده و امروزه تقریبا در دست هر دندانپزشکی قرار گرفته است.

ابزار دندانپزشکی

تنها به کمک ابزارها نیست که دندانپزشک قادر به درمان نمودن بیماری های دندانی و یا دهانی بیماری است که به وی مراجعه کرده است، این ابزار ها به کمک مواد مخصوص دندانپزشکی هستند که به وی کمک خواهند کرد تا بیمار خود را درمان نموده و یا مشکلات وی را حل نماید. در واقع در مقاله ای جداگانه ما به بحث در رابطه با ابزارهای دندانپزشکی پرداخته ایم و هر یک از آن ها را نیز در طی آن مقاله سعی کردیم تا به خوبی تشریح نماییم، در این مقاله، قصد داریم تا به آوردن شرحی مختصر برای هر ماده ای که دندانپزشک برای درمان مشکلات بیماران خود از آن ها استفاده می نماید بپردازیم.

مواد دندانپزشکی

برای معرفی مواد دندانپزشکی به شما عزیزان مخاطب این سایت، ساده ترین و بهترین راه می تواند معرفی اسامی آن ها باشد، چون در ابتدا شما حداقل می دانید که نام هر یک از این مواد چه بوده و همچنین برای چه کاری مورد بهره برداری قرار می گیرد. در کنار آن، دانستن اسامی مواد دندانپزشکی به شما کمک می نماید تا درک بهتری از دندانپزشکی پیدا نموده و شیوه های درمانی آن ها را به صورتی هر چه بهتر بشناسید، و در کنار آن نیز شیوه های درمانی ارتودنسی را بهتر و واضح تر بشناسید. در ادامه این مقاله همچنین می توانید اطلاعاتی بهتر و بیشتر در رابطه با مواد دندانپزشکی پیدا کرده و موضوع را هر چه بهتر درک نمایید.

اسامی مواد دندانپزشکی:

  1. تمبانند (Temband)
  2. دورالیت (Duralit)
  3. ایرالژین
  4. کاویزول
  5. خمیر پروفیلاکسی
  6. پودر زینک اکساید
  7. اوژنول

تمباند مواد دندانپزشکی

تمباند نوعی سیمان می باشد که مخصوص کار دندانپزشکی تولید می گردد، این سیمان براساس فرمولی خاص تولید می شود تا بتواند با داشتن خصوصیاتی خاص که برای به کار گرفته شدن در دهان افراد مناسب باشد به کار گرفته شده و در کار درمان دندانی برای دندانپزشکان مناسب باشد.

خصوصیات سیمانی به نام تمباند -چسبانندگی

این مدل از سیمان دارای خصوصیاتی است که بتوان از آن در دهان افراد بهره گرفت، از جمله این خصوصیات این است که از این ماده برای چسبانیدن مواد و قطعات به دهان و دندان فرد استفاده می شود، برای این کار لازم می باشد تا از خاصیت چسبانندگی محدودی برخوردار بوده و بتواند تا مدتی محدود خاصیت چسبانندگی داشته باشد، و پس از آن خاصیت چسبانندگی خود را از دست بدهد، از این طریق می توان مواد و قطعات دندانپزشکی را به کمک این ماده به دندان ها چسبانید، و پس از اتمام کار و یا چسبیدن مواد مورد نظر آن را از دندان فرد خارج ساخت.

خصوصیات سیمانی به نام تمباند – غیر محلول شدن

از جمله مواردی که برای این مدل از سیمان وجود آن ضرورت دارد، این می تواند باشد که قادربه حل شدن در بذاق دهان انسان نباشد، می دانیم که دهان انسان از خود بذاق ترشح خواهد نمود، زمانی که تمباند دردهان فرد جای بگیرد، بذاق فرد ترشح کرده و با حل کردن ماده ورودی آن را حل کرده و از دهان خارج نماید.

به همین خاطر، ضرورت خواهد داشت تا ماده ای که برای دهان فرد در نظر گرفته می شود، به صورتی ساخته گردد که در بذاق دهان فرد حل نشده و بتواند در برابر آن مقاومت نموده و پایداری خود را حفظ نماید. از سوی دیگر، می دانیم که سیمان ماده ای خوراکی نبوده و در عین حال سمی نیز خواهد بود.

لذا لازم می باشد تا در بذاق دهان فرد حل نشده و در این صورت فرد قادر به بلعیدن آن و یا بلعیده شدن آن به صورتی ناخواسته نخواهد بود. به این ترتیب به میزان بسیار زیادی شما می توانید در حین درمان مشکل دندان فرد، جان و سلامت وی را نیز حفظ نمایید.

خصوصیات سیمانی به نام تمباند – قابل جویدن نبودن

می دانیم که دهان برای دفع موادی که احساس می کند خارجی هستند از استراتژی های مختلفی استفاده می نماید، پس از ترشح بذاق دهان به صورتی غریزی به سراغ روش و راه کار بعدی خود یعنی جویدن خواهد رفت.

به محض این که دهان احساس کرد لای دندان ها ماده ای خارجی وجود دارد، نا خودآگاه شروع به جویدن خواهد کرد، به همین خاطر، و از آن جا که ماده ای که در این مواد دندانپزشکی به نام تمباند وجود دارد از سیمان ساخته شده و ممکن است برای سلامت فرد خطر آفرین باشد، به همین خاطر لازم می باشد تا مواد سیمانی تمباند مورد نظر ما به صورتی ساخته شود که به خوبی قابل جویده شدن نباشد.

سایر خصوصیات تمباند به عنوان ماده ای ساخته شده از سیمان

از جمله خصوصیات جانبی و البته مهم این مدل از سیمان می توان به داشتن قوام و دوام مناسب در ساختار این ماده اشاره داشت، این امتیازی به شمار می رود که باعث می شود تا به خوبی در دهان جاگذاری شده و به تواند به شیوه ای اسان در میان دندان ها پل ایجاد کرده، به صورت تاج مانند روی سطح دندان قرار گرفته و یا این که بتواند تا حدی به درمان و ترمیم دندان کمک نماید. این ها را باید خصوصیات تا حد بسیاری مهم برای ماده سیمانی تمباند نامید.

برخی از ویژگی های تمباند در هنگام جای گرفتن در دهان

از جمله ویژگی هایی که مواد تمباند در هنگام جای گرفتن در دهان دارا خواهند بود می توان به تغییر دادن زمان کاربری ماده ای که به کمک تمباند در دهان چسبیده است اشاره داشت، باید تذکر دهیم که درجه حرارت محیط و به خصوص دهان فرد و همچنین میزان رطوبت موجود در آن ناحیه بر روی این عملکرد تمباند می تواند موثر باشد، نکته مهم دیگر در رابطه با تمباند می تواند زمان گیرش آن باشد که این مدت زمان بسته به موادی که قرار است به کمک ان در دهان قرار گیرد بین 2 تا 4 دقیقه می تواند زمان بر باشد.

دورالیت مواد دندانپزشکی

دورالیت یکی از مهم ترین موادی است که در مواد دندانپزشکی به کار گرفته می شود، از دورالیت برای قالب گیری دندان ها در اکثر اوقات بهره گرفته می شود. ماده اصلی ای که در دورالیت به کار گرفته می شود دو ماده به نام های زینک اکساید و هم چنین اوژنول می باشد. که در ادامه این مقاله به شرح مختصری از این دو ماده نیز خواهیم پرداخت.

دورالیت ماده ای برای قالب گیری دهان

دورالیت ماده ای است که دارای میزان انعطاف پذیری بالایی بوده و به راحتی می تواند خود را با محیط اطراف خود وقف داده و به اصطلاح شکل محیط اطراف خود را پیدا نماید، این ماده به دلیل همین خاصیت خود می تواند بهترین ماده ممکن برای قالب گیری دهان افراد باشد، از آن جایی که دارا ی میزان نرمی خاصی نیز می باشد، می تواند برای قالب گیری لثه های افراد بدون دندان بسیار مناسب در نظر گرفته شود، زیرا ماده ای است که برای قالب گیری سطوح نرم بسیار مناسب خواهد بود.

خرید مواد دندانپزشکی

به عنوان توصیه به شما اعلام می داریم که می توانید به ساده ترین شکل ممکن با مراجعه به سایت شرکت دنتال منت و انتخاب وسیله مد نظر هم محصولی مطمئن و برخوردار از استاندارد را با قیمتی ایده ال را تهیه نمایید.

بهترین قالب برای شناسایی ویژگی های مختلف دهان

ماده دورالیت از موادی ساخته می شوند که به ذات خود نرم بوده و دارای میزان انعطاف پذیری ای در سطحی بسیار زیاد می باشند. به همین خاطر، استفاده از خمیر این ماده برای قالب گیری به دندان ساز کمک خواهد کرد تا دندانی را براساس این قالب بسازد که بیشترین تشابه ممکن را با خصوصیات و ویژگی های دهان بیمار داشته و دندان ساخته شده از روی این قالب می تواند برای تمامی خصوصیات و امتیازات دهان بیمار مناسب بوده و تمامی مشکلات و نقاط مثبت و منفی آن را در خود جای دهد.

خصوصیات بسته ها و خود خمیر دورالیت

در این جا نوبت به ذکر خصوصیات و ویژگی های خمیر دورالیت و بسته های آن می رسند. دورالیت بهترین خمیر ممکن برای قالب گیری دهان افراد به شمار می رود، از جمله ویژگی های اصلی آن همان طور که در بخش قبلی عنوان شد داشتن میزان انعطاف پذیری بالا و وقف پیدا کردن با محیط اطراف می باشد.

هر بسته از دورالیت که خود البته بر دو نوع می باشد، به این صورت است که بسته های هاردنر آن دارای 60 گرم وزن بوده و یک PAD یا همان پد مخصوص همراه آن می باشد، بسته های دیگر آن تنها 140 گرم ماده خمیر آن را به همراه خواهند داشت. زمان مورد نیاز این ماده برای مخلوط شدن تنها و تنها 30 ثانیه می باشد.

ایرالژین مواد دندانپزشکی

این نیز نوعی دیگر ماده ای مخصوص جهت قالب گیری به شمار می رود. این ماده در کار قالب گیری دارای بازدهی ای فوق العاده و عملکردی بسیار عالی می باشد. توانایی این ماده در داشتن خاصیت الاستیسیته به حدی بالا است که تقریبا باعث ایجاد شگفتی در افرادی که به این امر مبادرت می ورزند خواهد شد. در کل این ماده در دو دبسته ارائه می گردد،

بسته اول یا نوع آول این ماده به نام ایرالژین به نام فویل الومینیومی معروف می باشد. این بسته به اسم بسته معمولی در میان پزشکان و دندان پزشکان تجربی معروف شده است.

بسته دوم ایرالژین  بسته سوپر آن می باشد که این بسته در ظرف های مخصوص از جنس پروپیلن ساخته شده و قرار داده می شود، ماده پروپیلین دارای ویژگی ای خاص می باشد و آن این که از موادی که در داخل ظرف های پروپیلنی قرار داده می شود به خوبی مراقبت کرده و مواد داخل آن می توانند به راحتی تا مدت بسیار زیادی سالم باقی بمانند.

مشخصات فنی ایرالژین مواد دندانپزشکی

مدت زمان مورد نیاز برای مخلوط شدن آن به میزان 30 ثانیه می باشد.

زمانی که طول می کشد تا بر روی دندان بیمار نصب گردد تنها و تنها 1 دقیقه و 15 ثانیه خواهد بود.

و در نهایت زمانی که به طول می انجامد تا به دندان بیمار به چسبد تنها و تنها 2 دقیقه و 30 ثانیه خواهد بود.

کاویزول مواد دندانپزشکی

برعکس دو ماده ای که در بخش های قبلی عنوان کردیم، از این ماده برای پر کردن دندان استفاده می شود. البته نوع پر کردن موقت، کاویزول ماده ای خمیر مانند می باشد و در ابتدا نرم است، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن به صورتی است که پس از تماس پیدا کردن با بذاق دهان سفت خواهد شد. از این ماده برای ترمیم حفره های داخل دندان ها به خصوص دندان های اسیاب استفاده می گردد. باید گفت زمان مورد نیاز برای سفت شدن کاویزول تنها و تنها 20 ثانیه می باشد و از جمله برتری های این ماده میزان مقاومت بسیار بالای این ماده در برابر جویده شدن خواهد بود.

خمیر پروفیلاکسی مواد دندانپزشکی

این خمیر تحت عنوان خمیر پروفیلاکسی به نوعی خمیر جرم گیر محسوب می شود. از این خمیر برای سیقلدادن سطح دندان ها و پاک کردن جرم های اطراف آن ها بهره گرفته خواهد شد. از مزایای بسیار ارزشمند این خمیر میزان قدرت پاک کننده گی آن می باشد.

پودر زینگ اکساید مواد دندانپزشکی

این نوعی پودر می باشد که با ماده اوژنول ترکیب می گردد. خاصیت کلی آن ایجاد حالتی ضد درد می باشد و همچنین از این پودر به عنوان آستر سازی در زیر مواد غیر کامپوزیتی نیز بهره گرفته می شود.

اوزنول مواد دندانپزشکی

اوژنول که در اکثر موارد به همراه پودر زینک اکسید به کار گرفته می شود به نوعی ماده ای سر کننده یا همان ضد درد می باشد، از این ماده برای درمان درد های خفیف دندانی بهره گرفته می گردد.

قیمت مواد دندانپزشکی

با وجود نوسانات ارزی بسیار پر تکرار اخیر، و با عدم ثباتی که قیمت ها در شرایط حال حاضر کشور دارند، شرکت دنتال منت، در سایت خود به صورتی واضح و شفاف اقدام به اعلام قیمت هر کالا نموده و می توانید به راحتی و با مراجعه به سایت این شرکت، قیمت هر محصولی را که از سوی این شرکت ارائه می گردد را ملاحظه نموده و در صورت لزوم، با مقایسه آن با میزان قیمت اعلام شده از سوی رقبا اقدام به تهیه آن نمایید.

 


مواد دندانپزشکی،خرید مواد دندانپزشکی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
خداحافظ لوله بر فروش کمپرسور کولر گازی مدیر مدرسه یکم بیشتر بمون سفارش پاورپوینت نحوه پر کردن اظهار نام آنلاین پیکو موویز اجناس فوق العاده همه چی برای تو